Često postavljana pitanja o ovlaživaču prostora OSKAR LITTLE
Moguće je da vaš eksterni higrometar i Oskar little mere različite vrednosti jer se uređaji nalaze na različitim pozicijama (visinama) u prostoriji. Različita vlažnost se meri u zavisnosti od protoka vazduha i temperature. Tolerancija od +/- 5 % je normalna u zavisnosti od tipa uređaja. Oskar prikazuje optimalne nivoe vlažnosti ako je postavljen centralno u prostoriji tako da vazduh iz prostorije može da struji ka senzoru što je slobodnije moguće. Ako to nije moguće, preporučujemo da Oskar postavite na zid sa razmakom od najmanje 30 cm. Oskar big nikada ne bi trebalo da bude „sakriven“ u uglu sobe ili iza sofe/komada nameštaja jer to može negativno uticati na merenje vlažnosti kao i na efikasnost ovlaživanja.
Da, Oskar se automatski ponovo uključuje nakon prekida napajanja i sva podešavanja ostaju sačuvana.
U vodenoj bazi se mogu formirati naslage kamenca koje onemogućavaju pravilan rad.
Preporučujemo da se Oskara malog redovno uklanja kamenac kako bi se osiguralo da radi bez problema.
Da, obe verzije filtera se mogu koristiti sa Oskarom. Nedavno smo ažurirali filter na novu verziju koja radi bez plastičnog okvira. Postoje dva razloga za ovo ažuriranje: Prvo, uspeli smo da smanjimo količinu otpada uklanjanjem plastičnog okvira. Novi filteri su napravljeni od tekstila i biljnih vlakana. Drugo, novi materijal omogućava veće performanse vlaženja.
Iz higijenskih razloga i kako bi se obezbedio pravilan rad, preporučujemo sledeće intervale čišćenja.
Pažnja: Nikada ne potapajte uređaj u vodu (opasnost od kratkog spoja).
Dnevno: Napunite uređaj svežom, hladnom vodom iz slavine. Ako se aparat ne koristi nekoliko dana, prethodno ispraznite vodu iz donjeg dela i po potrebi ga očistite sa malo deterdženta za sudove i čistom krpom. Napunite svežom vodom u donji deo pre nego što uređaj ponovo pustite u rad.
Svake 2 nedelje: Prvo uklonite filtere i Water Cube™. Očistite unutrašnjost donjeg dela temeljno svake 2 nedelje sa malo deterdženta za suđe, tople vode i mekom, čistom krpom, sunđerom ili četkom. Zatim dobro isperite donji deo hladnom vodom i vratite filtere i vodenu kocku.
Pribl. svake 4 nedelje (u zavisnosti od tvrdoće vode): Prvo uklonite filtere i Water Cube™. U slučaju naslaga kamenca na unutrašnjoj strani donjeg dela, preporučujemo korišćenje Stadler Form Cleaner & Decaler. Alternativno, možete koristiti kućni dekalcifikator ili sirće. Zatim dobro isperite donji deo hladnom vodom i vratite filtere i vodenu kocku. Zbog higijenskih razloga, filteri se moraju menjati svaka 2-3 meseca.
Redovno po potrebi: Za spoljašnje čišćenje, protrljajte vlažnom krpom i zatim dobro osušite.
Na kraju sezone: Pre nego što odložite uređaj na kraju sezone, dobro ga očistite iznutra i spolja i ostavite da se potpuno osuši. Uklonite kamenac sa donjeg dela kao što je gore opisano. Očistite lopatice ventilatora u gornjem delu vlažnom krpom, a zatim ih obrišite suvim. Ubacite nove filtere za ovlaživač i novu kocku za vodu kako bi vaš uređaj bio spreman za početak sledeće sezone.
Da biste očistili unutrašnjost, uklonite filtere ovlaživača i isperite rezervoar za vodu. Koristite meku četku ili sunđer da temeljno očistite rezervoar. Redovno uklanjajte kamenac iz rezervoara za vodu u zavisnosti od toga koliko je tvrda. Temeljno isperite rezervoar za vodu nakon uklanjanja kamenca i osušite ga pre nego što ponovo pokrenete ovlaživač vazduha. Sledeći video prikazuje pravilno čišćenje.
Korišćeni filteri ovlaživača odložu se zajedno sa običnim kućnim otpadom.
Za higijenski i idealan rad ovlaživača vazduha, filtere ovlaživača je potrebno menjati svaka dva meseca. Ako se filteri ovlaživača koriste duže vreme, efekat ovlaživača može biti negativno narušen s jedne strane, a sa druge strane, antibakterijsko delovanje filtera ovlaživača više nije obezbeđeno. Filteri ovlaživača obično se mogu nabaviti tamo gde ste kupili jedinicu.
Oskar je isparivač. Tokom procesa isparavanja, suvi vazduh se uvlači i usmerava kroz vlažne filtere ovlaživača. U procesu, vazduh apsorbuje samo onoliko vode koliko mu je potrebno. Ovaj sistem ovlaživanja je inspirisan prirodom. Oskar emituje vlažni vazduh nazad u prostoriju kroz rešetku u gornjem delu uređaja. Kako se voda tokom isparavanja ne zagreva niti raspršuje, ne stvara se vodena para ili vidljiva magla.
Nakon promene filtera, LED podsetnik za promenu filtera se ne gasi automatski. Pritisnite dugme za resetovanje 5 sekundi, dok plava LED lampica ponovo ne zasvetli.
Postavite higrostat na najvišu postavku. Veličina sobe, visina sobe (2,5 m) i da li su vrata zatvorena igra ulogu. Ako su vrata soba otvorena, u ukupnu površinu ulaze i susedne sobe. Sa nižom relativnom vlažnošću (manje od 35 %), vlažnost se neće odmah povećati. To je zato što podovi, nameštaj i zidovi prvi apsorbuju vlagu pre nego što završi u vazduhu. Može proći i do dve nedelje da sve upije dovoljno vlage i da se nivo u vazduhu poveća. Sve dok morate redovno da punite rezervoar za vodu, vaš Oskar big funkcioniše ispravno. Ako su filteri ovlaživača stariji od dva meseca ili ako je gornji deo tvrd i više nije natopljen vodom, moraju se zameniti.
Ako LED diode higrostata trepcere, to znači da je dostignut željeni nivo vlažnosti vazduha i da se uređaj automatski isključio.
Možete koristiti higrostat da podesite željeni nivo vlažnosti vazduha. Da biste to uradili, pritisnite dugme za higrostat. Možete birati između sledećih nivoa: 40 % relativne vlažnosti vazduha (1 plava lampa), 45 % (2 plave lampe), 50 % (3 plave lampe), 55 % (4 plave lampe), kontinuirani rad (5 plavih lampi). Imajte na umu da je higrostatu potrebno neko vreme da izmeri trenutnu vlažnost u prostoriji.
Higrostat automatski uključuje uređaj kada relativna vlažnost vazduha u prostoriji padne ispod unapred podešene vrednosti.
Funkcija filter-memo je dodata 2015. godine kao deo tehničkih modifikacija Oskara. Proizvodi sa datumom proizvodnje pre 2015. nemaju ovu funkciju.
Tokom procesa isparavanja, kreč prisutan u vodi se sakuplja u filterima ovlaživača kao kamenac. Količina kreča u vašoj vodi zavisiće od tvrdoće vode. Što je voda tvrđa, brže će i filteri ovlaživača postati tvrdi i moraće da se zamene. Napomena: Ako ne znate tvrdoću vode iz slavine, možete pitati svog lokalnog dobavljača vode. Ako koristite vodu iz sistema za uklanjanje kamenca koji radi na principu razmene jona za vaš Oskar, u filterima ovlaživača se može nakupiti so umesto kamenca.
Ako je gornji deo filtera ovlaživača postao tvrd i ako su bili u upotrebi manje od 2 meseca, uprkos tome mogu nastaviti da se koriste. Pre nego što to uradite, trebalo bi da uklonite filtere sa vašeg Oskara, dobro ih isperite vodom, okrenite ih i ponovo vratite – tako da deo koji je postao tvrd bude u vodi. Napomena: Moguće je da ćete osetiti miris nakon što ste okrenuli filter ovlaživača u zavisnosti od toga koliko je filter kontaminiran sastojcima u vazduhu ili vodi.
Ako su filteri ovlaživača stariji od dva meseca, zamenite ih novim (pogledajte pitanje „Koliko često treba da menjam filtere ovlaživača?“).
Blaga žuta ili smeđa promena boje filterskog materijala, uglavnom u gornjem delu, je normalna. Preostalu vodu treba isprazniti ako ne koristite Oskar neko vreme. Ako su filteri ovlaživača potopljeni u vodu na duži vremenski period, bez rada ventilatora, može doći do rasta algi ili buđi. Da biste sprečili da se to dogodi, ispraznite uređaj i ostavite da se filteri ovlaživača osuše. Ponovo napunite vodu ako se Oskar redovno koristi.
Supstance u vodi iz slavine ili u vazduhu su razlog za promenu boje. Filter kasete brže menjaju boju u zavisnosti od kvaliteta vode. Iako ovo ne izgleda lepo, bezopasno je sve dok nije zbog buđi (kasete za filtere na kojima je buđ treba da se odlože i da se aparat dobro očisti).
Ako kasete za filtere niste koristili duže vreme, možete ih dobro isprati, okrenuti i nastaviti da ih koristite. Ako su filter kasete starije od dva meseca, zamenite ih za nove (pogledajte „Koliko često treba da menjam kasete za filtere?“). Važno: Promena boje kaseta filtera neće uticati na performanse ovlaživača vazduha.
Uzroci neprijatnog mirisa mogu biti zbog kvaliteta vode i vazduha, istrošeni filteri ili duže stajanje Oskara sa punom posudom za vodu.
U svakom slučaju, preporučujemo vam da temeljno očistite i uklonite kamenac sa uređaja. Ako su filteri bili u upotrebi dva meseca ili duže ili su potpuno tvrdi zbog vode sa visokim sadržajem kamenca, zamenite ih novim. Ako filteri nisu dugo bili u upotrebi, možete ih dobro isprati hladnom i čistom vodom, okrenuti i nastaviti da ih koristite. Ako je filtere ovlaživača zahvatila buđ, moraju se odložiti i uređaj temeljno očistiti.
Molimo pročitajte uputstva na etiketi na unutrašnjoj strani gornjeg dela Oskara ili pogledajte video tutorijal ispod. Ako vaš model nema oznaku, to znači da imate raniji model koji može da se očisti usisivačem ili da ga očisti tehničar.
Skinite gornji deo sa jedinice, a zatim postavite vodenu kocku na predviđeni položaj.
Na intenzitet mirisa utiču različiti faktori:
- Vrsta mirisa (sintetički, prirodni, sastojci, itd.)
- Sobna temperatura i relativna vlažnost (što je vazduh vlažniji, miris će biti jači)
- Veličina sobe (što je soba manja, miris je intenzivniji)
U principu, možete povećati intenzitet mirisa dodavanjem još malo mirisnog ulja. Jačina mirisa zavisiće od samog mirisa. Prirodni mirisi su često diskretniji od sintetičkih i određeni sastojci su dominantniji od drugih.
Takođe treba zapamtiti da je pre svega uređaj ovlaživač. Njegov glavni fokus je da obezbedi vlažnost u prostoriji i zbog toga intenzitet njegovog mirisa nikada neće biti jak kao miris iz aroma difuzora.